Muzyka, kultura i rozrywka.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/concertengrotekerkharlingen.com/includes/menu.inc).

Analiza wysokości oglądalności programów telewizyjnych – jak to działa?

Często słyszy się o tym, że jakiś program TV pobił kolejny rekord oglądalności, albo że telewizja zdejmuje serial z nadawania z powodu niezadowalającej oglądalności. Ale jak właściwie wygląda taki pomiar i czy jest on wiarygodny. Odpowiedź na te pytania niesie w sobie telemetria – całkiem nowa dziedzina telekomunikacji, która intensywnie rozwija się w ostatnich czasach zarówno w kraju, jak i za granicą.
telewizor
Author: Arek Olek
Source: http://www.flickr.com
Badania telemetryczne opierają się na wynoszącej około 2000 osób grupie ankietowanych, które mają w domu sprzęty nazywane telemetrami. Wyglądają one jak niewielkie radio (Radia do kuchni i łazienki) samochodowe, jednak posiadają przeróżne funkcjonalności, które umożliwiają badaczom wykonanie precyzyjnych zestawień zbiorów informacji poruszających temat aktualnie oglądanych telewizyjnych programów. W ciągu nocy informacje uzyskane z telemetru są przesyłane do biura badaczy zajmujących się ich przeanalizowaniem i w ten sposób tworzone są pełne zestawienia oglądalności. Trzeba zaznaczyć, że choć telemetria to dziedzina, która się dopiero rozwija, odgrywa ona wyjątkowo dużą rolę na rynku telewizyjnym. Prezesi pojedynczych stacji kierują się badaniami telemetrycznymi przy podejmowaniu ważnych decyzji.Czy dany TV program pozostanie na antenie albo zostanie zdjęty, czy godzina jego emisji zostanie zmieniona – wszystkie te kwestie są bezpośrednio uzależnione od badaczy telemetrycznych i badanej grupy. Jeżeli chodzi o samą grupę ankietowanych, jest ona wybierana na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego i zawiera takie typy domów, które w całości stanowią odzwierciedlenie społeczeństwa w państwie. Właśnie w ten sposób można stworzyć obraz przeciętnego użytkownika telewizora. Oczywiście sposób ten jest krytykowany za zbyt małą liczbę respondentów. Krytycy zwracają także uwagę na taką kwestię, że respondenci mogą zachowywać się nienaturalnie, wiedząc o byciu obserwowanym.


telewizor
Author: tripleigrek
Source: http://www.flickr.com
Obecnie największe zadanie dla telemetrii stanowi internet. Ludzie coraz częściej zamiast włączać telewizor, oglądają wybrany program TV w sieci. W Polsce zakłada się rozpoczęcie badania oglądalności poszczególnych programów telewizyjnych w sieci, jednakże jest to dopiero zarys projektu. W Stanach Zjednoczonych jednakże rozwiązanie to sprawdza się już od dłuższego czasu i przynosi zadowalające efekty.