Muzyka, kultura i rozrywka.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/concertengrotekerkharlingen.com/includes/menu.inc).

Czy jest opłacalne pobierać naukę oryginalnych języków obcych?

Po komunie w polskim krajobrazie wiele rzeczy się zmieniło. Najistotniejsze jednak zmiany zaszły tam, gdzie kiedyś było nieciekawie: w edukacji. Za komuny były tylko państwowe uczelnie, na które udawali się nieliczni, tak samo było z nauką języków obcych: wszyscy musieli się uczyć języka rosyjskiego. Teraz na szczęście jest inaczej. Możemy studiować i uczyć się języków, które chcemy. Stwarza to sytuacje, że wielu z nas wybiera takie języki obce, że brzmienie niektórych słów powoduje, że, włos się na głowie jeży…
nauka w bibliotece
Author: University of the Fraser Valley
Source: http://www.flickr.com
Chociażby taki język mandżurski. Pomocy naukowych: ćwiczeń i słowników do nauki języka mandżurskiego nie zakupisz w znanej sieci sklepów, nie kupisz tak łatwo rozmówek, jak do niemieckiego czy hiszpańskiego, więc po co taki trud? Zwyczajnie otworzyliśmy się na świat, możemy jeździć wszędzie, więc czerpiemy z tych możliwości. Możemy z również uczyć się innych interesujących, acz dość ciekawych języków.


Weźmy taki język mongolski. Prezentuje się nawet znajomo, tak, wiemy, co to kraj, lecz angażując się w ten język dostrzegamy historię Mongolii, spotykamy jej mieszkańców, to bardzo intrygująca podróż. Co prawda nauka języka mongolskiego (nieznany mandżurski) nie jest łatwa, nie ma wiele pomocy naukowych: słowników czy podręczników, ale jeśli tylko się bardzo chce, naprawdę można dotrzeć do odpowiednich pomocy.
Z innymi egzotycznymi językami jest podobnie, na przykład, ciężko o podręczniki i słowniki do nauki języka ormiańskiego czy azerskiego, macedońskiego czy hindu, mandżurskiego czy tajskiego…Łatwiej jest za to z niezbyt prostymi językami, ale jednak europejskimi. Nauka matura z informatyki kurs języka norweskiego (ucz się języka ormiańskiego) czy fińskiego to większa dostępność słowników i innych akcesoriów. Łatwiej też o kursy, zwłaszcza, że dużo rodaków wyjeżdża do Skandynawii pracować. Warto pomyśleć, czy opłaca się bardziej uczyć się języka trudnego, ale dostępnego (materiały, kursy) czy trudnego, ale niedostępnego (ciężko o pomoce naukowe), gdyż od tego wiele zależy.