Muzyka, kultura i rozrywka.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/concertengrotekerkharlingen.com/includes/menu.inc).

Czy nasz język jest tak bardzo ciężki do przyswojenia dla imigrantów?

Mówi się, że język polski dla obcokrajowców jest bardzo skomplikowany. Nam, Polakom, ciężko określić się do tej opinii, gdyż przez to, że posługujemy się tym językiem, na co dzień, nie będziemy obiektywni. Od czasu do czasu tylko na tym się łapiemy, że wymawiamy po polsku jakieś słowo i nie wiemy na sto procent, czy wymawiamy je dobrze. Zresztą, wystarczy rozwiązać jakiś gramatyczny test, aby zobaczyć, że nawet dla nas, język polski nie jest łatwy. A co dopiero dla obcokrajowców.
w klasie
Author: US Department of Education
Source: http://www.flickr.com
Można to porównać do naszej próby nauki języka pendżabskiego (tajemniczy perski), prób nauki alfabetu, wertowania słownika, możemy porównać taką sytuację także do nauki języka perskiego, żaden słownik czy podręcznik, żaden, nawet najlepszy wykładowca języka obcego nie będzie dla nas dobry, jeśli czujemy, że nie nauczymy się nigdy tego typu języka. Zresztą, po co szukać daleko, dla niektórych osób przecież nauka języka portugalskiego (choćby słówek ze słownika czy z podręcznika), niemieckiego czy francuskiego to przeszkoda nie do przejścia, a co dopiero wspominać o zupełnie dla nas egzotycznych językach.
Polski dla cudzoziemców (kursy polskiego dla obcokrajowców) jest właśnie tak odbierany, jako język bardzo skomplikowany, język, w którym nie tylko gramatyka czy wyrazy są trudne, ale przede wszystkim wymowa. Całę masy cudzoziemców, którzy mieszkają już długo w Polsce, to potwierdzi.

Równie ciekawy tekst jest umieszczony w tym miejscu, zatem sprawdź na serwisie (http://produktypremium.com/kategoria-produktu/wedzarnie/gazowe-wedzarnie/) i zobacz, co przeczytasz tutaj. To także jest w Twoim guście.

Choć mieszkają długo w Polsce i mówią swobodnie w naszym ojczystym języku, to jednak nie mogą wymówić niektórych słów. Po prostu, tak jak my prawdopodobnie nigdy nie będziemy mówić perfekcyjnie w językach azjatyckich, tak samo chińczyk będzie kaleczył język polski. Ta przeszkoda wydaje się nie do przejścia, niemniej, warto docenić obcokrajowców, którzy chodzą na kursy dla obcokrajowców w naszym kraju i ostro studiują nasze zawiłe językowe reguły.


Na szczególną uwagę zasługują chętni do pracy mieszkańcy Azji, którzy przyjeżdżając do nas szybko przyswajają, całkiem przecież obcy dla nich język. Strasznie ambitni są szczególnie Chińczycy i Wietnamczycy, tempo, w jakim skutecznie pokonują kolejne szczeble nauki języka polskiego jest godne uwagi. Z jednej strony mają pewnie chęć do nauki języków, lecz raczej należy patrzeć na to przez pryzmat ich niezwykłej ambicji.