Muzyka, kultura i rozrywka.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/concertengrotekerkharlingen.com/includes/menu.inc).

Dlaczego warto pojechać na urlop w rejon Warmii i Mazur

Region Warmii i Mazur częstokrotnie określamy mianem „Krainy Tysiąca Jezior”, jednakże jest on znacznie bogatszy w jeziora, aniżeli sugeruje to jego przydomek. Na terenie Warmii i Mazur doliczono się w przybliżeniu dwóch tysięcy jezior. Ich charakterystyczne usytuowanie, urozmaicona linia brzegowa i otoczenie cudownej przyrody spowodował, że stworzono tu kompleksowo zaopatrzony Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, na którego przebycie powinno się zarezerwować 10 dni. Zaznaczyć warto fakt, że w regionie znajduje się najpotężniejsze polskie jezioro: Śniardwy.

agroturystyka mazury nad jeziorem
Author: evoonia
Source: http://www.flickr.com
W trakcie wędrówki kajakiem będziemy przepływać nie tylko przez jeziora, lecz także przez rozliczne rzeki które tworzą ze zbiornikami wodnymi niezwykle zróżnicowane systemy dróg wodnych, w tym między innymi Kanał Ostródzko – Elbląski, Szlak Spływów Krutynią, czy również szlak na rzekach Ukta czy Wel. Rejon Warmii i Mazur jest również autentycznym rajem dla żeglarzy, kajakarzy, windsurferów, nurków i wędkarzy.

Mazury i Warmia zaciekawiają nie jedynie zapaleńców sportów wodnych, ale również miłośników narciarstwa. Mogą oni skorzystać z wyciągów narciarskich w Gołdapi, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim.

Gigantycznym plusem Krainy Tysiąca Jezior poza urozmaiconej sieci wodnej są pozytywy przyrodniczo - krajobrazowe. Występuje tu różnorodna flora i fauna, jak również ogromne kompleksy leśne, m.in. Puszcza Piska, Puszcza Borecka i fragment Puszczy Romnickiej. O unikalności tutejszej natury świadczy fakt, że w regionie warmińsko – mazurskim zrobiono największy w kraju teren strzeżonego krajobrazu. Można doliczyć się tutaj 102 rezerwatów przyrody, sześciu parków krajobrazowych a także ponad 2200 pomników przyrody. Miłośnicy świata zwierząt powinni koniecznie zobaczyć dwa miejsca. Pierwszym z nich jest Kosewo, gdzie mieści się ferma jeleniowatych zapewniająca zwierzętom warunki przybliżone do dziewiczych. Żyją tutaj jelenie, daniele, łosie, muflony, koniki polskie i konie sprawdź co ma do zaoferowania hodowla koni Przewalskiego. W Kadzidłowie natomiast mieści się prywatny Park Dzikich Zwierząt, gdzie ujrzeć można sarny, jelenie, daniele, żubry, dziki, rysie, łosie, wilki, jak również mnóstwo ptaków.

Miastem stołecznym województwa warmińsko – mazurskiego jest Olsztyn. Określany jest częstokroć „miastem na jeziorach”, bowiem w jego granicach administracyjnych mieści się 15 jezior. Do najważniejszych atrakcji Olsztyna można zaliczyć: Obserwatorium Astronomiczne, zamek kapituły warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba i Wysoka Brama. W sezonie Olsztyn staje się koronnym ośrodkiem kulturalnym za sprawą odbywającego się tutaj Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Na terenie Warmii i Mazur mieści się mnóstwo innych cudownych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych a także miejscowości z cennymi zabytkami. Za turystyczną stolicę regionu uważa się Mikołajki. Każdego, kto wypoczywa w Mikołajkach, zachwycają nastrojowe uliczki obsadzone domkami rybackimi oraz marina. Życie towarzyskie toczy się tu przede wszystkim na deptaku rozciągającym się wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. W sezonie w Mikołajkach są urządzane regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Rybackiej”. Nie jest to jednak jedyne miejsce, gdzie odbywają się wspaniałe, letnie festiwale muzyczne. Należy udać się również do Giżycka na festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” a także na Wakacyjny Piknik Country w Mrągowie.W rejonie warmińsko - mazurskim swą obecność wyraziście zaznaczyli Krzyżacy, pozostawiając po sobie zamki obronne. Szczególnie warte zwiedzenia są twierdze w Rynie i Kętrzynie. Sporą atrakcją historyczną są także grunwaldzkie pola, gdzie w 1914 r. wojska polsko – litewskie pod dowództwem Jagiełły, odniosły rewelacyjne zwycięstwo nad armią Zakonu Krzyżaków. Każdego roku, piętnastego lipca organizowana jest tutaj inscenizacja wielkiej bitwy, na którą przybywają bractwa rycerskie z całego starego kontynentu i niezliczone zastępy obserwatorów. Entuzjastów dziejów Drugiej Wojny Światowej z pewnością zaciekawi wizyta w Gierłoży, gdzie położony jest Wilczy Szaniec – tajna kwatera Adolfa Hitlera.

Ważnym ośrodkiem sakralnym Warmii i Mazur jest barokowe sanktuarium maryjne w Św. Lipce, nazywane Częstochową Północy. Warto również zobaczyć klasztor starowierów w Wojnowie, który jest jedynym klasztorem tego typu wyznania w naszym kraju.

***
Pełną ropozycję na wypoczynek dwa tysiące piętnaście na Mazurach można odnależć w serwisie lub klikając na niżej zamieszczone linki:
- pokoje gościnne Mazurach
- noclegi mazury
- agroturystyka Mazury