Muzyka, kultura i rozrywka.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/concertengrotekerkharlingen.com/includes/menu.inc).

Doskonała kompozycja ciekawych utworów muzycznych świata

Muzyka świata jest elementem, który czasami ciężko ująć w konkretne ramy i określić z wykorzystaniem definicji. Na pewno jest ona istotnym elementem życia człowieka, pozwala bowiem na przekazywanie uczuć, a także na relaks i wyciszenie oraz wprowadzenie się w wiele innych nastrojów. Zazwyczaj muzyka z określonego państwa czy regionu posiada charakterystyczne elementy wspólne.


Afryka, sawanna
Author: Arno KleineSchaars
Source: http://www.flickr.com
Niekiedy tak jest także na całym kontynencie, co można obserwować na podstawie kontynentu afrykańskiego. Nie można powiedzieć, że muzykę Afryki cechuje jednorodność, ma jednak wiele wspólnych elementów. Co jest istotne Afrykę dzieli się na dwie części. Większą partię kontynentu zajmują rdzenni czarnoskórzy tubylcy, część północną – w większości ludy pochodzenia arabskiego. Rdzenna muzyka afryka posiada wiele fascynujących cech, które odróżniają ją na przykład od muzyki powszechnej w Europie.

Sposób wykonywania
Wart zauważenia jest fakt, że w większej części tradycyjna muzyka Afryki jest wykonywana zbiorowo, dużo rzadziej pojawiają się wykonania solowe. Muzyka świata (tutaj: Składanka Muzyka Świata, Stare Radio w księgarni dalga), dla przykładu w kulturze afrykańskiej jest jednym z elementów, które mają za zadanie jednoczyć ludzi ze sobą. Bardzo silnie z muzyką związany jest taniec. Tubylcy afrykańscy traktują taniec (szkoła tańca Katowice) jako swego rodzaju rytuał, odprawiany oczywiście grupowo. Warto zwrócić uwagę na to, że większą część obrzędów magicznych w Afryce urządza się z towarzyszeniem lub wręcz za pomocą tańca i muzyki. Muzyka Afryki do tej pory w wielu przypadkach nie jest zapisywana za pomocą notacji, jest przekazywana tylko ustnie.Dzisiaj na szczęście możemy posłuchać muzyki gdzie tylko chcemy i kiedy tylko chcemy - zobacz jakie nagrania, wykonawców i płyty proponuje księgarnia muzyczna (na swojej stronie: księgarnia muzyczna dalga)

Instrumenty muzyczne
Wiele z wymyślonych na kontynencie afrykańskim instrumentów muzycznych zyskało popularność na pozostałych kontynentach. Przykładem jest bęben zwany djembe, używany zwłaszcza w niektórych kręgach. Ogólnie afrykańskie instrumenty to zwykle różnorodne instrumenty perkusyjne. Bębny odgrywały i wciąż odgrywają niezwykle ważną rolę w tradycji tych ludów. Służą bowiem nie tylko do wykonywania muzyki, ale także do odprawiania obrzędów i wysyłania kodów, za pomocą których można ze sobą rozmawiać. Stosunkowo niedawno na terenie kontynentu zaczęły się przyjmować instrumenty wykorzystywane od dawna na pozostałych kontynentach, jak na przykład gitara. Generalnie w afrykańskim społeczeństwie muzyka spełnia zawsze szczególną funkcję.