Muzyka, kultura i rozrywka.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/concertengrotekerkharlingen.com/includes/menu.inc).

Dzieje popularnych instrumentów dmuchanych

Sporo instrumentów, w szczególności z kategorii aerofonów miało swoją przeszłość związaną z wojskiem lub rycerstwem. Używano ich do przestrzegania przed nieprzyjacielem, przywabiania bądź odstraszania dzikich zwierząt, celebrowania zwycięstwa albo opłakiwania porażki.

Gra na saksofonie
Author: Louis Evans
Source: http://www.flickr.com
W późniejszym czasie ich rola uległa zmianie żeby po różnych modyfikacjach zostawały częściami integralnymi orkiestry albo zespołów muzycznych. Bardzo charakterystycznym przykładem tej ewolucji są trąbki.

Pierwotne trąbki (możesz wybrać i zamówić online: instrumenty dęte - trąbki), wywodzące się z starodawnych instrumentów blaszanych, wyglądem bardziej przypominały współczesny róg, gdyż nie miały zaworów i miały bardzo ograniczone możliwości melodyczne. Dobre były tylko do grania fanfar. Przez wieki modyfikowano je stopniowo, aż z początkiem XIXw. trąbki otrzymały ostatecznie wygląd taki jak współcześnie. Jednakże dzisiaj nie są one instrumentem o dużych możliwościach akustycznych. Bywają raczej dodatkiem w orkiestrach, rzadziej w zespołach muzycznych.Suzafony to instrumenty dęte blaszane. Są to trochę inne helikony o bardzo dużej czaszy głosowej, która dlatego właśnie jest umiejscowiona nad głową grającego. Z powodu tej właśnie wielkiej czaszy, w orkiestrach dętych, w których przeważnie są używane suzafony, nazywa się je słonecznikami. Pierwsze suzafony zostały skonstruowane pod koniec XIXw. Poza powszechnym użytkowaniem ich w orkiestrach dętych, suzafony wykorzystuje się także w orkiestrach tanecznych, dixielandowych a także w utworach jazzowych. Tenorhorny natomiast są to zmodyfikowane buglehorny, które zjawiły się we Francji także w XIXw. Ich polska nazwa to sakshorn tenorowy. Podobnie jak poprzedni instrument, tenorhorny również zakończone są sporej wielkości otworem, ale nie musi się on znajdować aż nad głową trzymającego. Pozostałe części instrumentu stanowią ustnik, zmieniający się w rurę ustnikową, wentyle razem z krąglikami strojeniowymi dla każdego z nich, krąglik strojeniowy główny, część przeznaczona na kciuk oraz dźwięcznik. Tenorhorny były używane już przez pruską kawalerię od początku XIXw. Najmniej popularne są saksony, o których trudno jest wyszukać jakiekolwiek informacje, zarówno w sieci, jak również w specjalistycznych periodykach.

Zamówisz tu mnóstwo innych ofert instrumentów - niedrogie tenorhorny