Muzyka, kultura i rozrywka.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/concertengrotekerkharlingen.com/includes/menu.inc).

Jak zrobić dobre zdjęcie?

Zrobić zdjęcie potrafi większość z nas, lecz tylko niektórym udaje się zrobić zdjęcie dobre. Parę porad dla potencjalnego fotografa?

obiektyw
Author: Eugene Romanenko
Source: http://www.flickr.com
Przede wszystkim, zdobądź dobry obiektyw, który stanowi okno, przez które matryca aparatu ogląda świat. Nie podlega żadnej kwestii, że powinieneś zwrócić uwagę na obiektywy Canon oraz obiektywy Nikon (dobry sprzęt foto kupisz taniej w sieci - najlepsze obiektywy Canon). Trzeba tylko dobrać je pod kątem rodzaju fotografowanych obiektów oraz zdjęć. Pamiętajmy o funkcji stabilizacji obrazu – miej ją włączoną zawsze gdy fotografujesz „z ręki”, zaś przy fotografiach nocnych używaj statywu lub ewentualnie lampy błyskowej.Zwróć uwagę na światło, albowiem mówi się, że światło to obok wiedzy o obrazie, najważniejszy element warsztatu fotografa. Zanim więc nauczymy się korzystać z różnorakiego oświetlenia, starajmy się unikać mocnego światła. Wbrew pozorom fotografowanie w piękny, słoneczny dzień, w samo południe, nie jest gwarancją dobrych zdjęć. Dobre światło mamy wczesnym rankiem i wieczorem (tuż przed zachodem słońca).. Mało intensywne, miękkie światło sprzyja fotografii portretowej, należy mieć to na uwadze. Wbrew pozorom, właśnie po południu, nasze otoczenie prezentuje się w najżywszych kolorach.

Stosuj używanej w malarstwie metody kompozycji obrazu. Czyli: fotografując krajobraz, ustaw linię horyzontu na wysokości 1/3 od dołu lub od góry zamierzonego kadru. W zależności czy chcesz uchwycić piękno żółtych słoneczników, czy ciekawe chmury na błękitnym niebie. I co ważne! Unikaj symetrycznych kompozycji. Malowniczy kościółek w środku kadru? Furory nie zrobisz. Takie ujęcia odeszły na szczęście w zapomnienie. Co więcej, zasada ta tyczy się również fotografowania ludzi.

Kadruj z głową! Nie bądź brutalem i staraj się nie obcinać ludziom głów, stóp, łokci czy dłoni. Niejeden z nas odczuwa ból ...

Ten bardzo użyteczny tekst (https://artykulyreligijne.pl/obrazy-religijne-w-ramach) przedstawia podobną tematykę, co artykuł, który właśnie czytasz. Jeżeli Cię on interesuje, kliknij tutaj!

patrząc na takie „dzieło”. Owe niedoskonałości na ogół spowodowane są po prostu...lenistwem, ponieważ rzadko kiedy nie ma możliwości skorygowania ujęcia. Zatem oglądajmy zdjęcia na wyświetlaczu. Nawet zawodowiec korzysta z tej funkcji właśnie po to by uniknąć pomyłki.

Zwróć uwagę na tło Zaśmiecone zbyt wieloma szczegółami tło, to „wizytówka” większości fotografów-amatorów. Słupy, drzewa, linie telegraficzne, kubły na śmieci i podobne „perełki”, niwelują zamierzony efekt odwracając uwagę od tego co najważniejsze. Dlatego, miej oczy szeroko otwarte!