Muzyka, kultura i rozrywka.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/concertengrotekerkharlingen.com/includes/menu.inc).

Jakim sposobem kształtowała się archeologia lotnicza?

Jako licealista zajmowałem się historia. Dziś również nic się nie zmieniło, choć mam jako dorosły o wiele mniej wolnych chwil na zabawę swym hobby. Jednak, kiedy ukazują się malutkie adnotacje o archeologii w periodykach, staram się być z nimi na bieżąco. Co jakiś czas również przeglądam strony tematyczne.

Filmowanie i zdjęcia z powietrza
Author: energylabsbr
Source: http://www.flickr.com
W związku z stałą przebudowę sieci autostrad w naszym kraju i bardzo wielu wielkich inwestycji, prowadzi się sporą ilość nadzorów archeologicznych, narzuconych ustawą. Można się wobec tego spodziewać, że co jakiś czas o niecodziennych skarbach z dziedziny archeologii będą media głosić.

Ogromną wagę w odkrywaniu historia mają współczesne zdjęcia z góry - dla zainteresowanych zdjęciami z góry. Odeszły już lata, kiedy badacz historii - dość romantycznie - po zebraniu odpowiednich informacji, trochę na ślepo szukał zabytków. Wielką rolę (poza wiedzą naukowca) spełniała odrobina szczęścia, istotne były też skrupulatność, cierpliwość oraz pedantyzm. Dzisiaj archeolog rozporządza bardzo wyrafinowanymi instrumentami, umożliwiającymi poszukiwania.Poczynając od niewielkich detektorów metali, aż po urządzenia bardzo zaawansowane, jak dla przykładu samolot bezzałogowy a także sterowce wykorzystywane do wykonywania zdjęć z góry. Tego typu fotografie są ogromnie pożądane, gdyż ze sterowca widać zwyczajnie lepiej. W bardzo wielu casusach zdjęcia z góry to najlepszy po więcej zapraszam nawybieg. Tak jest np. w przypadku archeologii morskiej. Obiekty które chcielibyśmy poznać często niełatwo jest w inny sposób zanalizować w morskich odmętach. Nie inaczej jest na lądzie. Naukowiec w helikopter ma sposobność obserwować teren badań i za pomocą swych kompetencji rozpoznać niezbadane stanowiska archeologiczne.

Wielka Wojna spowodowała masowe wykorzystanie aeroplanu do zadań wojskowych. W lotnictwie zwiadowczym bezwzględnie przy obsłudze aparatu fotograficznego zatrudnieni byli też historycy. I choć filmowanie ślubów Kraków z powietrza miały wtenczas całkiem inne zadania, tym sposobem powstała archeologia lotnicza. Aby przeczytać więcej, zobacz: filmowanie z powietrza z wspomnieć, że już w 1917 r. odkryto przy pomocy zdjęć z góry dawną Samarę. Jest to miasto, którego pozostałości innym sposobem nie można by było znaleźć, bowiem na jego umiejscowienie wskazywały znaki widoczne tylko z lotu ptaka, dla przykładu różne odcienie traw, jak też subtelne zmiany w rzeźbie obszaru. Następnym przykładem przydatności zdjęć z góry jest poszukiwanie wraków statków, których innym sposobem często nie udało by się odnaleźć.