Muzyka, kultura i rozrywka.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/concertengrotekerkharlingen.com/includes/menu.inc).

Legendarni artyści rocka

Choć w dzisiejszych czasach słynnych i fascynujących jest ogrom grup rockowych, to Deep Purple i Pink Floyd są absolutnie tymi, które zdecydowały o historii rocka, a i współcześnie są jednymi z najchętniej wznawianych zespołów. Te progresywne brytyjskie zespoły podbiły publiczność swym fenomenalnym brzmieniem, niezapomnianym podejściem do muzyki i wspaniałymi tekstami.
Nie bez znaczenia jest to, że ich utwory miały w sobie elementy psychodelii, bluesu, popu i muzyki dawnej. Szczególnie Deep Purple (pierwotnie „Roundebout”) jest uważany za prekursora heavy metalu, którego elementy można znaleźć w albumach Deep Purple in Rock z 1970 roku, z tych lat pochodzi także sławny Smoke in the Water. Nie każdy jednak ma świadomość, co było źródłem tego najsłynniejszego utworu rocka.

Jednego zimnego grudniowego wieczoru w Monreux Deep Purple miał nagrać swe piosenki w studiu wynajętym od The Rolling Stones, które mieściło się w pobliżu Montreux Casino i Jeziora Genewskiego. Dzień przed planowanym nagraniem rozpoczął się jednak w kasynie wystąpienie Franka Zappy, podczas którego wybuchł pożar wskutek odpalenia racy przez członka widowni. Ogień całkowicie spalił budynek, sprzęt muzyczny grupy Zappy, zaś ci, którzy mogli widzieć pożar z daleka, opisywali go jako „olbrzymi dym znad jeziora”. Wydarzenie stało się wprost inspiracją dla powstałego utworu (szczegóły: na samo słynny pink floyd jest znany z niezwykłego (choć początkowo przez nich odrzucanego) filmu The Wall, filozoficznych tekstów utworów i eksperymentalnych dźwięków.

Z przyjemnością zalecamy te informacje do poczytania. Znajduje się tu dużo cennych wskazówek, które warto wykorzystać w swoim życiu.

Początkowo odnosiło jedynie umiarkowane sukcesy w mainstreamie, potem jednak – m.in. dzięki pracy ich leadera i wokalisty Syda Barretta – zaczęli karierę w rocku psychodelicznym. Sam Barrett z początku przybył do Londynu tylko po to, by studiować malarstwo, jednak został poproszony przez Rogera Watersa o przyłączenie się do grupy po tym, jak odszedł od nich poprzedni wokalista. To on zmienił dotychczasową nazwę zespołu „Tea Set” na „The Pink Floyd Sound” (później skrócony do Pink Floyd - ).
Jednak po tym, jak zespół zaczął bić rekordy popularności, używki, napięcie i stopniowo rozwijająca się schizofrenia Barretta spowodowała rosnące spory z zespołem, a w końcu – całkowitą niemoc podczas ataku katatonii na jednym z występów. Po tym wydarzeniu coraz rzadziej mógł, mimo że był obecny na scenie. Niewykluczone, że jego zachowanie i nieobecne spojrzenie dały początek sławnemu Comfortably Numb. Z całą pewnością stanowił istotny motyw historii The Wall. Pink Floyd do dziś cieszy się nadzwyczajną sławą ,jak również ma nadzwyczajne rzesze fanów na całym świecie.