Muzyka, kultura i rozrywka.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/concertengrotekerkharlingen.com/includes/menu.inc).

Piękna i tradycyjna muzyka góralska jako coś co współtowarzyszy góralom w domu, umila życie a także sprawia wesołość swym zabawnym brzmieniem.

Muzyka góralska posiada wiele wspólnych cech z muzyką innych regionów Polski. Jej twórcy są anonimowi i tworzona jest spontanicznie, wynika z życia codziennego, z podstawowych potrzeb i instynktów artystów oraz realizatorów. Mówi ona o tym co góralom najbliższe - o ukochanych Tatrach, historiach zbójników i o kłusowniczych wypadach lub po prostu składa się z żartobliwych piosenek. Nie może braknąć w niej motywów o miłości, czy przekomarzań się chłopaka z dziewczyną.
wokalistka
Author: Crosa
Source: http://www.flickr.com
Sam Karol Wojtyła ukochał sobie cudowny śpiew i grę górali. Przybywał w góry nie tylko po to, by pospacerować po górskich drogach, lecz także by ucieszyć uszy melodiami góralskimi. Muzyka traktowana jest za wieczny fragment tradycji ludowej, przenoszonej z pokolenia na pokolenia, bez nut lecz w autentycznej postaci "ze słuchu".

Jeśli chcesz w większym stopniu zbadać omawiany tu temat, to kliknij tutaj. Bez obaw, to wiarygodny link - są tam ciekawe informacje.

Bywa, że w sąsiednich miejscowościach takie same nuty i przyśpiewki gra się i śpiewa trochę inaczej.

Wspaniała muzyka górali do dziś asystuje góralom w domu, w karczmach, umila życie a również daje radość swoim zabawnym brzmieniem. Popisy zespołów góralskich można ujrzeć na przeglądach, a także w karczmach i niektórych domach wypoczynkowych. W XIX wieku tworzyły się zespoły ze skrzypiec oraz basów. W XX wieku zmienił się skład na trzy skrzypce (prym i 2 sekundy) i basy. Stosowano także zestaw 3 gęśli i basów, ale uznano słabe brzmienie gęśli w porównaniu ze skrzypcami, temu odrzucono ów skład. Niejednokrotnie podczas pokazów prymista zmienia skrzypce na złóbcoki to znaczy na gęśle. Przeważnie na weselach można napotkać kapele góralskie wraz z perkusją albo gitarą, a również instrumenty dęte i akordeon. To - odpowiednie części do instrumentów smyczkowych - też się przydaje.Coraz częściej spotyka się połączenie nut górali z muzyką rozrywkową. Najwięcej znanymi zespołami, jakie wykorzystują tę ewentualność są Zakopower, Trebunie Tutki oraz Baciary. Niekiedy składy zespołów bywają wzmocnione na potrzeby estradowe (wykorzystują takie akcesoria: ), w w jakich grywają np. 2 prymy, 3 sekundy i 2 basy. Górale mają we krwi talent muzyczny. Nie tylko wyśpiewują przyśpiewki, lecz także grywają charakterystyczne melodie. Od dziecięcych lat nauczają się folkloru góralskiego. W skład kapeli góralskiej wchodzą czterej muzykanci. Najwyżej doceniany jest prymista, który grywa muzykę prowadzącą. Od prymisty i jego odrębności muzycznej, zależy charakter całej kapeli. On z reguły układa zestaw "muzyki". Poza tym, w dawniejszej gwarze góralskiej "muzyka" (ten muzyka) nazywano właśnie prymistę.