Muzyka, kultura i rozrywka.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/concertengrotekerkharlingen.com/includes/menu.inc).

Przyrodnicze (i nie tylko) atrakcje Pienin trzeba obowiązkowo zobaczyć?

Pieniny to przepiękny masyw skalny w rejonie wapiennych skałek, zajmujący pas o długości ponad pięciuset kilometrów na linii Bratysława – Morawy – południowe stoki Beskidów Zachodnich – rumuńska Marmarosza. Warto, toteż wziąć ten teren pod uwagę planując urlop w górach!


domki szczawnica
Author: adzica
Source: www.sxc.hu
Dolina Dunajca to jeden z najśliczniejszych zakątków w kraju. Malowniczo kręta rzeka wcięła się głęboko w skały tworząc przełom, którego widok jest nie do opisania. Na odcinku dwóch i pół kilometra w linii prostej rzeka tworzy siedem zakrętów, osiągając tym samym 9 km długości. Ściany skalne unoszą się ponad rzeką na wysokość od 300 do 500 m..

Największą atrakcją powiązaną z Dunajcem jest spływ tratwą, z którego można skorzystać od 1 kwietnia do 31 października, od ponad stu sześćdziesięciu pięciu lat. Tratwy wypływają z przystani flisackiej w Kątach, by odbyć piętnasto-kilometrową wycieczkę. Spływ trwa około trzech godzin, a powrót do przystani następuje autokarem lub trasą widokową wiodącą po polskiej stronie Pienin. Atrakcyjnym elementem pejzażu jest Jezioro Czorsztyńskie, powstałe w wyniku budowy zapory na Dunajcu. Początkowo przedsięwzięcie wzbudzało wiele kontrowersji, niemniej jednak z czasem jezioro wraz z malowniczą okolicą stało się jednym z najbardziej ślicznych zakątków w tej części kraju.

Najcenniejszym przyrodniczo elementem Pienin jest Pieniński Park Narodowy. Prócz wspomnianego wspaniałego przełomowego odcinka Dunajca i fantastycznej przeróżności rzeźby urwisk skalnych, Park chroni również wartościowe rośliny i zwierzęta.

Ona jest wprost ekscytująca - szczerze zalecamy tą treść (https://przerwa.studio/o-nas). Jeśli masz ochotę pogłębić zakres swojej wiedzy na ten temat, to kliknij ten odsyłacz.

Rosną tu m.in. endemiczne i reliktowe gatunki roślin: mniszek pieniński i pszonak pieniński. W Parku górują lasy bukowo – jodłowe, a gołe skały obrastają reliktowe laski sosnowe. Czarującym elementem krajobrazu są też ukwiecone górskie łąki, eksploatowane od wieków, jako pastwiska dla owiec. Na pienińskich łąkach stwierdzono występowanie około 30 gatunków storczyków. Znakomicie się tu czują przeróżnego rodzaju owady i motyle (ok. 1600 gatunków) – odnotowano występowanie niepylaka apollo, mieniaka tęczowca, pazia królowej czy pazia żeglarza. Ścisłą ochroną objęto między innymi traszkę, salamandrę plamistą i żmiję zygzakowatą. Pośród ssaków dominują głównie gryzonie i siedemnaście gatunków nietoperzy. Rzadkim, występującym tu ptakiem jest pomurnik.

Do największych pienińskich szczytów zaliczamy przede wszystkim Trzy Korony (982 m n.p.m.).

Ten proponowany serwis www (https://www.uroczysko7stawow.pl/spa-by-loccitane/spa), który ma dane na omawiany wątek, jest niesamowicie genialny, ale masz możliwość zgłębić inne wiadomości w tym temacie, klikając tutaj.

Trzeba też wgramolić się na Sokolicę (747 m n.p.m.) na którą wiedzie szlak zwany Sokolą Percią i Czertezik (siedemset siedemdziesiąt cztery metry nad poziomem morza), skąd roztaczają się niezapomniane widoki na Pieniny i leżącą 300 m niżej wstęgę Dunajca. W górach przygotowano również liczne tarasy ze cudowną panoramą na rzeczny kanion.

W regionie nie brakuje także wartościowych obiektów kultury materialnej. Należą do nich ruiny Zamku Królewskiego w Czorsztynie wybudowanego w IV w. Trzeba też zobaczyć Zamek Horvathów w Niedzicy, wznoszący się na wapiennym wzgórzu górującym nad Jeziorem Czorsztyńskim. Budowlę wzniesiono w XIV w. jako twierdzę strzegącą dawnej północnej granicy Węgier. Do najsłynniejszych pienińskich uzdrowisk należą Krościenko i Szczawnica. Obfitują one w źródła leczniczych wód mineralnych i proponują dobrze wyposażoną bazę zabiegową.

Pośród zabytków sakralnych warto wyróżnić kościół w Grywałdzie, dawną cerkiew grekokatolicką w Jaworkach z tysiąc siedemset dziewięćdziesiątego ósmego roku i drewnianą cerkiew w Powroźniku. Uwagę przyciągają też zabytkowe, drewniane kościoły: w Dębnie z XV w. , Łopusznej z XV w. gdzie znajduje się niezwykle cenny tryptyk oraz Trybsze w którym na jednej ze ścian namalowano scenę Sądu Ostatecznego uważaną za najstarszą, zachowaną namalowaną panoramę Tatr. Należy wybrać się także na słowacką stronę Pienin, gdzie wznosi się wspaniały, XIV-wieczny kompleks klasztorny kartuzów w Czerwonym Klasztorze (obecnie pod opieką kamedułów) oraz zamek w Starej Lubovli.

***
Pełną ofertę na odpoczynek 2015 w Pieninach można odnaleźć w serwisie bądź klikając na niżej zamieszczone linki:
- pieniny domki
- tanie kwatery w górach
- hotele w górach
- pokoje gościnne w górach