Muzyka, kultura i rozrywka.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/concertengrotekerkharlingen.com/includes/menu.inc).

Zajmujące hobby - instrumenty dęte

Pośród wielu rodzajów instrumentów muzycznych największe znaczenie mają dęte instrumenty, często nazywane aerofonami. Jest ich największa ilość i posiadają bardzo ciekawą i długą historię. Spora część z nich powstało jako instrumenty stosowane przez rycerstwo i na polowaniach.

Waltornia
Author: Frank Kovalchek
Source: http://www.flickr.com
Spełniać one miały rolę ostrzegawczą i informacyjną. Później przez wieki stawały się dopracowywane i przygotowywane do użytku w teatrach i orkiestrach. Obecnie po instrumenty dęte chętnie sięgają zarówno muzycy w orkiestrach, w szczególności w orkiestrach dętych, jak i muzycy jazzowi. Jak ich nazwa wskazuje, dęte instrumenty to rodzina instrumentów, w których dźwięk powstaje wskutek zadęcia.

Dzielą się na instrumenty blaszane, drewniane i klawiszowe. Aerofony należące do grupy wykonanych z drewna między innymi obejmują różne odmiany fletów, zarówno poprzeczne jak i podłużne, klarnety, fagoty i saksofony. Wśród instrumentów blaszanych można wymienić na przykład tuby, trąbki, puzony, a także mniej popularne waltornie, inaczej rogi (zobacz jeśli chcesz zamówić produkt online: instrumenty - tuby).

Klawiszowe instrumenty mają chyba najmniej reprezentantów i popularne z ich grona to duże organy, akordeon, zwany też potocznie harmonią, harmonijka klawiszowa oraz ustna. Szczególnie interesujące są również tuby. Tuby są największe spośród instrumentów dętych, które świetnie uzupełniają grupę symfonicznej orkiestry, lecz dość chętnie używane są także jako instrumenty do gry solo. Tuba posiada jednak swoje korzenie jeszcze w starożytnych wiekach. Poprzednikiem obecnych tub była rzymska tuba romana. Jednak dopiero po opracowaniu wentylu w dziewiętnastym wieku, tuby uzyskały swój ostateczny kształt. Tuba jest złożona z metalowej rury, wielokrotnie zawiniętej, skończonej z jednego końca ustnikiem, a z drugiego końca przechodzącej w czarę głosową. Co ciekawe, w praktycznie każdy pierwszy majowy piątek obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tuby. Kolejne, równie ciekawe są waltornie, czyli popularne rogi. Historia ich jest równie stara co opisywanej wcześniej tuby. Waltornie swych przodków mają w pierwotnych instrumentach wykonywanych z pustych w środku rogów zwierzęcych, drewna albo z łodyg roślin. I znów modyfikacje pozwoliły ostatecznie na usprawnienie i użycie tego prostego instrumentu w tworzeniu muzyki (porównaj ceny online i zamów taniej: dźwięczne waltornie).