Muzyka, kultura i rozrywka.

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/concertengrotekerkharlingen.com/includes/menu.inc).

Znane instrumenty muzyczne dęte

Instrumenty dęte to grupa nazywana także aerofonami. Zaliczane są tutaj kolejno instrumenty dęte z drewna, z blachy i wyposażone w klawisze. Przykładem instrumentów dętych drewnianych są oczywiście saksofony.


saksofon
Author: Louis Evans
Source: http://www.flickr.com
Do grona instrumentów dętych blaszanych zaklasyfikowano na przykład rogi - instrumenty dęte i na przykład sakshorny. Instrumenty klawiszowe stanowią najmniejszą gromadę pośród przedstawionych wcześniej. Przykładem są mniej popularne melodyki.

Jeżeli sądzisz, że te informacje są wartościowe, to odsyłam do witryny (rybaczowkarutka.pl/) - tam również są podobne dane, które warto poznać.

Puzony, pokrewne z grupą trąbek pojawiły się koło XIII w.


Była to jakby bardzo duża trąbka, w której środkowy kawałek rury przybrał kształt długich, prostych regulowanych wzdłuż całości kawałków. Ostatecznie dwa stulecia później puzony otrzymały swoją własną nazwę. Zaraz potem zaczęto przerabiać wyjściową wersję, by dopasować je do skali głosowej. Obecnie puzony nadal spotyka się w licznych odmianach, przykładowo wentylowy, altowy albo basowy.

Rogi, których inna nazwa to waltornie, są instrumentami z takiej samej rodziny, jak puzony. Rogi wywodzą się z pierwotnych instrumentów używanych na polowaniach, wytworzonych ze zwierzęcych rogów. Tamte rogi miały niewielkie zdolności dźwiękowe, lecz obecne instrumenty zostały stworzone z metalu, przez co ich zakres muzyczny jest oczywiście szerszy. Rogi posiadają także własne odmiany. Bardzo chętnie stosuje się je w przedstawieniach teatralnych, dla przygotowania dźwiękowych efektów scenicznych. Sakshorny to natomiast instrumenty będące rodzajem buglehornów. Sakshorny mają różne wielkości, dzięki temu dźwięk z nich uzyskiwany jest w każdym przypadku inny. Sakshorny bywają bardzo popularne w orkiestrach dętych. Saksofony to zapewne najbardziej popularne wśród opisanych dotąd instrumentów. Saksofony także miewają różne wielkości i związane z tym zakresy dźwięków. Najczęściej spotykane rodzaje saksofonów to saksofony sopranowe czy barytonowe. W przeciwieństwie do poprzednich instrumentów, saksofony nie miały swoich dawnych poprzedników. Wynaleziono je w połowie XIX w. i do dzisiaj utrzymały się w identycznej jak wtedy
postaci.

Jeśli czujesz się zachęcony do nowego hobby, zobacz - waltornie do gry.